ÖZEL ULUDAĞ ANALİZ LABOTARUVARI Olarak Sars-Cov-2 IgG ve Sars-Cov-2 IgM, Testi laboratuvarımızda çalışılmaktadır.


Genel Bilgi

Koronavirüs-19 hastalığı (COVID-19) ilk olarak Çin’in Hubei eyaletinin Wuhan şehrinde tanımlanmıştır. Benzer solunum yolu enfeksiyonu şikayetleriyle hastaneye başvuran kişi sayısındaki artışın fark edilmesi ve etken virüsün tanımlanması bir aydan kısa sürede gerçekleşmiştir. Hastalık etkeni bir RNA virüsüdür ve SARS-CoV-2 olarak isimlendirilmiştir. Asemptomatik yani belirti göstermeyen kişilerin ve hastaların solunumsal çıkartıları, damlacıklar veya direkt olarak temas, en önemli bulaşma yollarıdır. İnsandan insana hızla bulaşabilmesi hastalığın kontrolünün önündeki en önemli zorluktur. COVID-19 sadece bir solunum yolu hastalığı değil çoklu organ tutulumuyla da kendini gösterebilen bir hastalıktır. COVID-19 etkeni olan SARS-CoV-2; Coronaviridae ailesinden, segmentsiz, tek zincirli pozitif polariteli bir RNA virüsüdür.

Bulaşma Yolu

Hastalık esas olarak damlacık yoluyla bulaşmaktadır. Ayrıca hasta bireylerin öksürme, hapşırma yoluyla ortaya saçtıkları damlacıklara diğer kişilerin elleri ile temas etmesi sonrasında ellerini ağız, burun veya göz mukozasına götürmesi veya temas ettirmesi ile bulaşmaktadır. Asemptomatik yani belirti göstermeyen kişilerin solunum yolu salgılarında da virüs tespit edilebildiğinden bu kişiler de bulaştırıcı olabilmektedir. Khalili ve arkadaşları tarafından yapılan bir meta analiz çalışmasında inkubasyon(virüs bulaştıktan sonra çoğalmaya başlaması) süresi ortalama 5.84 gün olarak
hesaplanmıştır. Ortalama inkubasyon süresi 4.8 gündür. Genel olarak inkubasyon süresinin 2-14 gün arasında değiştiği kabul edilmektedir. COVID-19’un bulaştırıcılık süresi kesin olarak bilinmemektedir. Semptomatik dönemden 1-2 gün önce başlayıp semptomların kaybolmasıyla sona erdiği düşünülmektedir.

Enfeksiyon Belirtileri

Enfeksiyonun yaygın belirtileri solunum semptomları, ateş, öksürük ve solunum güşlüğüdür. Baş ağrısı, boğaz ağrısı, burun akıntısı, kas ve eklem ağrıları, aşırı halsizlik, yeni ortaya çıkan koku ve tat alma duyusu kaybı, ishal gibi belirtiler de görülebilmektedir. Hastalık asemptomatik geçirilebilmekle birlikte, ciddi vakalarda, pnömoni (zatürre), ağır akut solunum yolu enfeksiyonu, böbrek yetmezliği ve hatta ölüm gelişebilmektedir.

Özel ULUDAĞ ANALİZ TIP LABORATUVARI.SAĞLIĞINIZI RİSKE ATMAYIN.

Hak sahibi analizlab.com 'dur.İzinsiz kullanılamaz kopyalanamaz.